Články


Renault Alpine A110 letos slaví 40 let!

2013-01-15 Přečteno: 1 211x

Počátkem 50. let minulého století si francouzský prodejce vozů značky Renault a úspěšný soutěžní jezdec z Dieppe Jean Rédélé upravil Renault 4CV, se kterým dosáhl několika úspěchů v automobilových soutěžích.

Vůz ho nadchl a tak se rozhodl posléze postavit si vlastní sportovní auto. Jako základ a zásobárnu náhradních dílů si ale ponechal již zmíněnou 4CV, ze kterého vznikl vůbec první Alpine A106. Na trochu přepracovaný podvozek s motorem vzadu Rédélé nechal vyrobit karoserii z laminátu, což byla v té době nevídaná věc. Ukázalo se ale, že je to přesně to pravé pro sportovní vůz – konstrukce byla pevná, lehká a navíc nerezla.

V padesátých letech si alpinky razily svou závodní cestu, i když úspěchů světoznámých značek nedosahovaly. Následoval model A108 a v roce 1961 A110, který využíval díly z Renaultu 8. Vodou chlazený motor Gordini o obsahu 1,1 litru a výkonu 95 koní dokázal lehounký, pouhých 600 kilo vážící vůz hnát až 190 kilometrovou rychlostí. Vůz posléze v rámci zlepšení výkonu dostal motor z Renaultu 16, šestnáctistovku se dvěma karburátory Weber. Sto třicet koní Alpinu rozpohybovalo hodně přes dvě stě km/hod.

Jízdní vlastnosti Alpiny odpovídaly vozům s pohonem zadních kol. Motor hodně vzadu a výkyvné polonápravy přetáčely vůz až do krajnosti. Kdo si však zvykl, ten si s Alpinou jen hrál a přesným řízením korigoval smyky na centimetry. Navíc tyto vlastnosti činily z Alpiny vůz nesmírně divácky zajímavý.

Renault Alpine A110 1600S vyhrál v roce 1971 Rally Monte Carlo, kde vozy obsadily první tři místa. O dva roky později se při stejném vítězství stal šampionem v poháru konstruktérů.

Model A110 vydržel ve výrobě až do roku 1977, kdy už šest let běžela produkce modernějšího modelu Alpine A310. Celkem bylo modelu A110 vyrobeno necelých 7500 exemplářů.

Vozy Renault Alpine nestartovaly pouze v rallye, ale i jako speciály s třílitrovým osmiválcem na okruzích.

Není bez zajímavosti, že pod firmu Renault malá společnost stavějící sporťáky patřila až od roku 1973.

Hold modré Alpince vzdají letos také pořadatelé festivalu Race Retro v Coventry. Největší oslava historie motorsportu v Evropě představí v celebrity show právě modré kupé z Francie.

Oživit vzpomínky na "alpinku" a oslavit 40 let historického zápisu, kdy získala pohár konstruktérů, můžete ve dnech 22. - 24. února 2013. 

Diskuze o článku Nové téma


Foto galerie

Foto galerie - Renault Alpine A110

Renault Alpine

Toto je článek o modelu Renault Alpine A110

Renault Alpine: předobraz budoucí sportovní zadokolky

Renault na letošním Le Mans ukázal koncept připravovaného auta s pohonem zadních kol. Tento model by měl vzkřísit značku Alpine, kterou Francouzi pro upravené renaulty používali v padesátých až sedmdesátých letech.

Modro-oranžový plně funkční koncept, oslavující 60 let značky Alpine, se ukázal těsně před zahájením slavného závodu Le Mans. Přední část vozu může někomu podle tvaru světlometů či kap...


Články